Relacja z meetup “STX on Tour” edycja Toruń 2024

by Marek Bryling
Category: it, Tags: relacja, meetup

06 marca 2024 roku byłem na meetupie „STX on Tour” w Toruniu. Miałem przyjemność, trochę na spontanie, opowiedzieć o tym, jak AI pomaga i przeszkadza w pracy programisty. Slajdy sklejałem w pociągu, na szybko, ale wydaje mi się, że prezentacja była ciekawa. Na pewno wzbudziła sporo pytań.

W klubie NRD w Toruniu spotkałem kilka osób, które znałem tylko ze spotkań online. Przyjechała wesoła ekipa z Poznania, byli ludzie, których rekrutowałem. Było miło spotkać się i porozmawiać z nimi na żywo.

Prelekcje były ciekawe i zróżnicowane. Od mojej prezentacji o AI w kontekście pracy programisty, przez wystąpienie managerach paczek w Pythonie, po opowieść o OpenTelemetry.

Prezentacje:

  • Ja - “Jak AI może pomóc i przeszkadzać w pracy programisty. Studium przypadku”
    Prezentacja przedstawia różnorodne aspekty wpływu sztucznej inteligencji na pracę programisty. Pokażę, że AI może zarówno skutecznie wspierać programistów, jak i potrafi przeszkadzać im w pracy. Jakie stwarza wyzwania związane z niezawodnością i prywatnością danych? A wszystko to na prawdziwym przypadku pewnego zadania rekrutacyjnego.
  • Bartosz Sokorski - “Kilka słów o package managerach”
    W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej projektów związanych z zarządzaniem zależnościami i pakietowaniem w Pythonie. Podczas prezentacji przyjrzymy się kilku najpopularniejszym z nich i omówię przypadki użycia. Dodatkowo postaram się odpowiedzieć na pytanie “czy potrzebuję package managera w swoim projekcie?”
  • Grzegorz Tężycki - “OpenTelemetry - Discover bottlenecks and track performance”
    Podczas prezentacji uczestnicy będą mogli zgłębić zagadnienia związane z wykorzystaniem OpenTelemetry w kontekście wykrywania i diagnozowania wąskich gardeł w złożonych systemach informatycznych. Pokazane zostaną podstawowe koncepty oraz zalety implementacji tego narzędzia w środowiskach opartych o serwisy. Ponadto, częścią prezentacji będzie case study, które pomoże uwidocznić realne zastosowanie OpenTelemetry w badaniu efektywności aplikacji.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na: LinkedIn, Facebook i Evenea